Kontakt
Miroslav Horňák, Ph.D.
genetika a reprodukce
Výzkumný ústav veterinárního lékařství
Hudcova 70,
621 00 Brno
 
tel.:     +420 776 850 577
email:  info@genocan.eu
 Jazyk / Language
                 

Přednáška o genetickém testování ridge

Přednášku o genetickém testování ridge, která zazněla na Celosvětové konferenci Rhodéských ridgebacků 28-30.6. 2016, Lund, Švédsko si zájemci mohou stáhnout v angličtině zde:

Ridge gene test: Its use and potential

(volně ke stažení pro edukační účely - GenoCan © copyright)


 

Novinky o genetice ridge u Rhodéských ridgebacků !

Rádi bychom Vás informovali o nových poznatcích genetiky ridge u Rhodéských ridgebacků.
 
Na základě testování stovek vzorků a zpětné vazby od chovatelů jsme zjistili, že dědičnost ridge u Rhodéských ridgebacků není čistě pod kontrolou jednoho genu - genu pro ridge. Testováním bylo zjištěno, že heterozygot (R/r) - tedy Ridgeback s jedním genem pro ridge může být ridgeless! Velmi pravděpodobně dochází k utlumení projevu genu pro ridge a ridge se neobjeví. Tento jev byl ale pozorován vzácně a dle našich dat, přibližně 95% heterozygotů ridge má. Ukazuje se, že dominantní homozygoti (R/R) mají ridge vždy. Náš genetický test dokáže stanovit počet genů pro ridge s přesností více než 99%. Ovšem v současné době není možné přesně určit, zda ve vrhu, kde se očekává výskyt ridgebacků s jedním genem pro ridge (heterozygotů) vzácně nedojde k potlačení projevu ridge.

Zúčastnili jsme se celosvětového kongresu Rhodéských ridgebacků v Lundu 2016, kde Dr. Horňák přednášel o genetice ridge a rovněž o objevu potlačeného genu pro ridge. Tento poznatek chovatelé potvrdili na základě jejich zkušeností.

I přes tuto skutečnost představuje náš genetický test dispozice ridge velmi dobrý nástroj pro stanovení výskytu ridgeless štěňat u Rhodéských ridgebacků. 

O dalších novinkách Vás budeme pravidelně informovat.