Kontakt
Miroslav Horňák, Ph.D.
genetika a reprodukce
Výzkumný ústav veterinárního lékařství
Hudcova 70,
621 00 Brno
 
tel.:     +420 776 850 577
email:  info@genocan.eu
 Jazyk / Language
                 

Stanovení genetického založení ridge u Rhodéského ridgebacka

Typickým znakem u Rhodéského ridgebacka je jeho ridge, což je pruh srsti rostoucí obráceně na hřbetu psa. Tento typický znak je způsoben genetickou mutací (duplikace sekvence DNA zahrnujícíh několik genů). Tato mutace se zjednodušeně nazývá gen pro ridge a vykazuje dominantní dědičnost. Rhodéský ridgeback může zdědit gen pro ridge od obou svých rodičů, jen od jednoho svého rodiče, nebo od žádného.

Dominantní dědičnost znamená, že pokud ridgeback zdědil gen pro ridge jen od jednoho z rodičů, má na hřbetu ridge. Pokud má ridgeback jeden gen pro ridge, je to heterozygot (R
/r). V případě, že ridgeback má 2 geny pro ridge (zdědil je od obou rodičů), nazývá se dominantním homozygotem (R/R) a samozřejmě má na hřbetu ridge.
 
Ve vrhu se mohou objevit štěňata, která nemají ridge. Takové štěně se může narodit dvěma heterozygotům, tedy psovi a feně, které mají pouze jeden gen pro ridge. Statisticky se ve vrhu dvou heterozygotů objeví 25% štěňat bez ridge (ridgeless). 


Ovšem na základě našeho testování se ukázalo, že genetika ridge u Rhodéských ridgebacků není tak úplně jednoduchá a vyznačuje se neúplným projevem genu pro ridge (více zde). To znamená, že všichni dominantní homozygoti (R/R) mají ridge. Rovněž přibližně většina heterozygotů (R/r) má ridge (>95%) ale vzácně u heterozygotů ridge na hřbetu chybí a jsou ridgeless (<5%). Z biologického hlediska to můžeme vysvětlit tak, že dochází k utlumení genu pro ridge (neúplná penetrance genu pro ridge). Dále víme, že každý ridgeback, který má 2 geny pro ridge má vždy ridge a ridgeback, který nemá žádný gen pro ridge (r/r) je ridgeless. 

Rovněž byla zjištěna souvislost mezi genetickým založením pro ridge a výskytem Dermoid sinus. Dle výzkumu se Dermoid sinus vyskytuje přibližně 5x častěji u dominantních homozygotů. Test tedy může dále snížit výskyt Dermoid sinu u Rhodéských ridgebacků kontrolovaným výběrem jedinců pro páření. 

Vyvinuli jsme genetický test umožňující identifikaci dominantního homozygota (R/R - 2 geny pro ridge) a heterozygota (R/r - 1 jeden gen pro ridge). Díky našemu testu, může chovatel velice přesně odhadnout narození ridgeless štěňat ve vrhu rodičů (viz. Tabulka níže).

Jestliže máte zájem o náš genetický test, najdete veškeré informace v záložce Objednávka testu. V případě otázek nás kontaktujte.